Sunday, January 20, 2008

FYI: NY & London Ready to Wear for Schedule F/W08.09


New York Fashion Week F/W 08.09 Schedule
unless noted, shows are at Bryant Park



Friday, February 1st

9am Nautica
10am Heart Truth's Red Dress Collection 2008
11am Perry Ellis
12pm Yigal Azrouel
1pm Duckie Brown
2pm Brian Reyes
3pm BCBG Max Azria
4pm Yeohlee
6pm Nicole Miller
7pm Erin Fetherston
9pm Venexiana

Saturday, February 2nd

10am Lacoste
11am Academy of Art (University Graduates)
1pm Abaeté
2pm Atil Kutoglu
3pm Alexandre Herchcovitch
4pm Z Zegna
6pm Ashleigh Verrier
7pm Sass & Bide
8pm Rock & Republic
9pm Akiko Ogawa

Sunday, February 3rd

10am Lela Rose
11am Herve Leger by Max Azria
1pm DKNY, 711 Greenwich Street
2pm Twinkle
3pm Tracy Reese
4pm Diane Von Furstenberg
5pm Y-3
6pm Angel Sanchez
7pm Tuleh
8pm Miss Sixty
9pm Terexov

Monday, February 4th

9am Peter Som
10am Carolina Herrera
11am R. Scott French
12pm Jill Stuart
2pm Betsey Johnson
3pm Luca Luca
4pm Pamella Roland
6pm Max Azria
7pm Ports 1961
8pm Proenza Schouler, Park Avenue Armory
9pm Iodice

Tuesday, February 5th

9am Tibi
10am Badgley Mischka
11am Monique Lhuillier
1pm Cynthia Steffe
2pm Dennis Basso
3pm Diesel
6pm Joanna Mastroianni
7pm Vivienne Tam

Wednesday, February 6th

9am Malan Breton
10am Nanette Lepore
11am Michael Kors
12pm Milly by Michelle Smith
1pm Carlos Miele
3pm Anna Sui
4pm Richard Chai
5pm 3.1 Phillip Lim
7pm Temperley London

Thursday, February 7th

9am Rebecca Taylor
10am Vera Wang
11am Naeem Khan
1pm Naoki Takizawa
2pm Bill Blass
3pm Reem Acra
4pm Calvin Klein, 205 W 39th St
6pm Chris Han
6pm Tommy Hilfiger
7pm Custo Barcelona
8pm Zac Posen
9pm Jayson Brundson

Friday, February 8th

9am Project Runway
10am Ralph Lauren
11am Ralph Lauren
12pm Tadashi Shoji
1pm Carmen Marc Valvo
2pm Willow
3pm Donna Karan Collection, 711 Greenwich
5pm Zang Toi
6pm Sean John
8pm Marc Jacobs, Lexington St. Armory



London Fashion Week F/W 08.09 Schedule

Sunday February 10th

9:30am Paul Costelloe, BFC Tent
10:45am Jean-Pierre Braganza, W1
12pm Caroline Charles, BFC Tent
1:15pm Biba, TBC
2:30pm Ben De Lisi, BFC Tent
3:45pm Modernist, TBC
5
pm Osman Yousefzada, W1
6:15
pm Jaeger London, BFC Tent
7:30
pm Ann-Sofie Back, TS/NW1

Monday 11th February

9:30am MeadhamKirchhoff, BFC Tent
9:30am Krystof Strozyna, BFC Tent
10:45am Sinha-Stanic, W1
12
pm PPQ, BFC Tent
1:15
pm Jasper Conran, W1
2:30
pm Eley Kishimoto, BFC Tent
3:45
pm Emma Cook, TS/NW1
5
pm Amanda Wakeley, BFC Tent
6:15pm Louise Goldin, TS/NW1
7:30
pm Paul Smith, W1

Tuesday 12th February

9:30am Duro Olowu, W2
10:45am Marios Schwab, TS/NW1
12
pm Betty Jackson, BFC Tent
1:15
pm Christopher Kane, TS/NW1
2:30
pm John Rocha, BFC Tent
3:45pm Aquascutum, SW7
5
pm Basso and Brooke, SW1
6:15pm Todd Lynn, TS/NW1
7:30
pm Nathan Jenden, TBC

Wednesday 13th February

9:30am Nicole Farhi, WC2
10:45am Bora Aksu, BFC Tent
12
pm Armand Basi, W1
1:15
pm Jens Laugesen, BFC Tent
2:30
pm Richard Nicoll, E1
3:30
pm House of Holland, E2
4:30
pm Fashion East, E1
5:30
pm Roksanda Ilincic, EC2
6:30
pm Gareth Pugh, E1
7:30
pm Giles, E2
8:30
pm Rodnik E1

Thursday 14th February

9:30am Asprey, W1
10:45am Luella, W1
12
pm Ashish, BFC Tent
1:15
pm Margaret Howell, W1
2:30
pm Erdem, TBC
3:45
pm Jenny Packham, BFC Tent
5
pm Antoni & Alison, TBC
6:15
pm Issa, BFC Tent
7:30
pm Vivienne Westwood Red Label, TBC

Friday 15th February

9:30am Allegra Hicks, W1
10:30am Graeme Black, TBC
11:45am Gavin Douglas, BFC Tent
1
pm Peter Jensen, TBC
2:15
pm Aminaka Wilmont, BFC Tent
3:30
pm Unconditional, TBC
4:45
pm MAN, TS/NW1
6
pm Central Saint Martins MA, BFC Tent
7:30
pm Julien Macdonald, W1

source: modemonline

No comments: